CZ.NIC se stal členem mezinárodní organizace FIRST

Vilém Sládek

3. srpna 2015

[Tisková zpráva] CSIRT.CZ se stal prvním českým bezpečnostním týmem působícím ve FIRSTu, a tedy i jediným reprezentantem České republiky v této významné bezpečnostní organizaci.

Praha, 3. srpna 2015 - Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, který provozuje sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, se stal oficiálním členem mezinárodní organizace FIRST. Ta je nejvýznamnější organizací, která sdružuje bezpečnostní týmy z celého světa. CSIRT.CZ se stal prvním českým bezpečnostním týmem působícím ve FIRSTu, a tedy i jediným reprezentantem České republiky v této významné bezpečnostní organizaci. Sdružení CZ.NIC provozuje Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ od roku 2011.

Pro získáni členství v organizaci FIRST museli členové týmu CSIRT.CZ splnit náročný soubor podmínek a požadavků. Na jeho úspěšné plnění dohlíželi jejich kolegové z týmu CERT POLSKA, protože splnění všech požadavků musí osobně ověřit jiný, nezávislý, člen organizace, který FIRSTu předloží výstupní zprávu o fungování a schopnostech daného týmu.

"Pro náš tým se členstvím v organizaci FIRST otevřely dveře k novým zdrojům informací a výměně know-how mezi špičkovými týmy z celého světa, které zastupují kromě státních organizací také společnosti, jakými jsou například ICANN nebo celá řada národních CSIRT týmů,“ uvedl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC a vedoucí Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ.

O organizaci FIRST

FIRST (Forum for Incident Response and Security Teams) byl založen v roce 1990. Organizaci FIRST tvoří internetové bezpečnostní týmy z více než 300 společností, státních institucí, univerzit a dalších společností z Ameriky, Asie, Evropy, Afriky a Oceánie. FIRST se snaží řešit incidenty spojené s kybernetickou bezpečností, podporuje spolupráci mezi bezpečnostními týmy a programy zaměřené na prevenci a zabezpečení rozvoje bezpečnostních produktů, politik a služeb. Více informací o organizaci FIRST je k dispozici na https://www.first.org/.

O bezpečnostním týmu CSIRT.CZ

Na základě dohody mezi Národním bezpečnostním úřadem (dříve Ministerstvem vnitra České republiky) a sdružením CZ.NIC provozuje správce domény .CZ od začátku ledna 2011 Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ. Ten se jako národní tým podílí na řešení incidentů týkajících se kybernetické bezpečnosti v sítích provozovaných v České republice. CSIRT.CZ poskytuje především koordinační pomoc, dále shromažďuje a vyhodnocuje data o oznámených incidentech a předává hlášené incidenty osobám odpovědným za chod sítě nebo služby, která je zdrojem daného incidentu. Více informací o Národním bezpečnostním týmu CSIRT.CZ a jeho aktivitách najdete na internetové stránce https://www.csirt.cz/.